Jdi na obsah Jdi na menu

Jubilejní 50. ročník Chřibského maratonu vyhrál Mulugeta Serbessa, v ženách poprvé Iva Pachtová

Vítězem jubilejního 50. ročníku Chřibského maratonu se v sobotu 14.10.2023 stal již počtvrté Mulugeta Serbessa (ORT+TRAUMA+RHB Týn nad Vltavou), který náročnou trať s celkovým převýšením 551 mvedoucí z Kroměříže do Chřibů a zpět zvládl v času 2:53:54 hod. Druhý do cíle doběhl Ondřej Velička (www.ultramaratonec.cz) za 2:54:17 hod. a třetí místo vybojoval pětinásobný vítěz CHM Daniel Orálek (PUMA) v času 2:58:20 hod.

V kategorii kategorie Muži "A" vyhrál kroměřížský Jiří Klement (DRESSME.cz) za 3:04:35 hod. Vítěz posledních dvou ročníků, domácí vytrvalec Tomáš Navrátil, obsadil v této kategorii 2.místo a celkové 6. místo (3:11:15 hod.), což jde především na vrub několika náročných horských běhů, které nedávno absolvoval a které ho unavily. Jiří Stoklas, běžící také za AK Kroměříž, zvládl všechny nástrahy trati za 3:45:06 hod.

Mezi ženami zvítězila Iva Pachtová (TJ Jakl Karviná) v čase 3:46:29 hod., před v cíli druhou Andreou Krušinovou (Letovice//Horizont Blansko), která náročnou trať pokořila v čase (3:55:04 hod.) a třetí Janou Štusákovou (4:00:15 hod.). Domácí vytrvalkyně a obhájkyně vítězství, Jitka Stehlíková, tentokráte skončila pod stupni vítězů na 6. místě (4:16:06 hod.), ale i tak měla ze svého výkonu radost. Hana Kotková doběhla na 5. místě, v času 4:14:33 hod.

Závodu se zúčastnilo celkem 72 běžců a běžkyň, z toho bylo 12 žen. Do cíle nedoběhlo 5 maratonců. Někteří vytrvalci,  v domnění, že jde o poslední ročník,, absolvovali svou premiéru a všichni také  tento náročný maraton dokončili.

Zajímavostí je, že Mulugeta Serbessa vyhrál CHM v letech 1999-2002 třikrát, přičemž hned v tom prvním atakoval traťový rekord, který mu tehdy těsně o 2 sekundy unikl (2:26:38 hod.). Letos se vrátil více jak po 20 letech a opět zvítězil. Mezitím jsme obdrželi i smutnou zprávu, že traťový rekordman Václav Kameník bohužel 21.září zemřel, ve věku 72 let. Čest jeho památce.

Letos poprvé byl díky našim mladým talentovaným IT specialistům vysílán přímý přenos přímo z trati maratonu, který do příště ještě vylepšíme, aby byl bez případných výpadků.

Součástí Chřibského maratonu byla opět i Dětská maratónská štafeta, které se i letos účastnily 3 družstva, přičemž to vítězné "ZELENÍ" letos předběhlo časem 2:50:28 hod. vítěze maratonu. Druhá doběhla "MODRÁ" štafeta za 2:55:47 hod. a třetí potom "ČERVENÁ" v času 2:58:44 hod. Kompletní výsledky budou brzy k dispozici v aplikaci ČAS Atletická kancelář. Poté zveřejníme

VÝSLEDKY S ROZPISEM - Dětská maratónská štafeta (10.ročník)

Závěrem bychom chtěli velmi  PODĚKOVAT jak zúčastněným běžcům, tak i všem, kdo se podíleli na organizaci závodu a vytvořili tak po roce opět příjemné sobotní sportování. Také tam "Nahoru" za pěkné počasí:)